Paratoner Kurulumu ve Ölçümü

Paratoner Kurulumu ve Ölçümü

Paratoner sistemi diğer bir adıyla yıldırımdan korunma sistemi, havadaki elektrik yükünü toprağa iletmeye yarayan sistemin adıdır. Bulutların arasında bir elektrik akımı oluşur ve bu akım çok ciddi tehlikelere yol açabilecek güçlü bir akımdır. Paratoner, bulutlar arasındaki bu yoğun akımı paratoner tesisatı yardımıyla toprağa iletip tehlikeyi önlemektedir. 

Paratonerin çalışma prensibine gelince; paratoner, ucundaki iyonlar yardımıyla gerilimi arttır ve bu devamlı iyon çıkışının bulutlardaki elektrik yüklerini nötrleştirir ve paratoner etki alanı içine düşen yıldırımın paratoner üzerine düşeceği varsayılır.

Paratoner tesisatını yaparken yönetmeliklere uygun olması ve yetkili mühendislerce denetlenip raporlanması çok önemlidir.

Aydoğan Mühendislik olarak paratoner kurulumunu; gerekli yönetmeliklere uyarak, uygun fiyat ve kalite politikasıyla yetkili mühendislerimiz ve mavi yakalı çalışma arkadaşlarımızla itina ile gerçekleştirmekteyiz. Paratoner kurulumunu tamamladıktan sonra 1 yıl geçerli olan paratoner koruma tesisatı diğer bir adıyla yıldırımdan korunma tesisatı raporunu sizlere teslim etmekteyiz.

Paratoner olan tesisleriniz için rapora ihtiyacınız olduğunda, yetkili mühendislerimize tesisatınızın kontrolünü yaptırarak, serbest müşavir mühendis onaylı raporu sizlere 1 gün içerisinde teslim etmekteyiz.

Paratoner tesisatınızın durumunu kontrol ettirmek, yeni bir paratoner tesisatı yaptırmak, var olan paratoner tesisatınızın raporlanması ve paratonere dair her türlü bilgiyi almak için sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz.