Paratoner Kurulumu ve Ölçümü

Paratoner Kurulumu ve Ölçümü

Paratoner Kurulumu ve Ölçümü :

Paratoner sistemi diğer bir adıyla yıldırımdan korunma sistemi, havadaki elektrik yükünü toprağa iletmeye yarayan sistemin adıdır. Bulutların arasında bir elektrik akımı oluşur ve bu akım çok ciddi tehlikelere yol açabilecek güçlü bir akımdır. Paratoner, bulutlar arasındaki bu yoğun akımı paratoner tesisatı yardımıyla toprağa iletip tehlikeyi önlemektedir. 

Paratonerin çalışma prensibine gelince; paratoner, ucundaki iyonlar yardımıyla gerilimi arttırtır ve bu devamlı iyon çıkışının bulutlardaki elektrik yüklerini nötrleştirir ve paratoner etki alanı içine düşen yıldırımın paratoner üzerine düşeceği varsayılır.

Paratoner tesisatını yaparken yönetmeliklere uygun olması çok önemlidir.

Paratoner Tesisatının Kurulumu :

Paratonerin monte edileceği yapının çatısına 6 metre uzunluğunda bir paratoner direği dikilir ve bu direğin uç noktasına aktif paratoner başlığı monte edilir. Bu paratoner başlığından 2 adet Ø 8 50 mm2' lik som bakır yapının yüzeyine kroşeler yardımı ile monte edilip zeminden yaklaşık 3 metre yüksekliğe takılı olan test klemensine girişi yapılır ve yekpare gelen bu bakır, test klemensinde sonlanıp, tekrar test klemensinden zemine devam ettirilir. Zeminde 1,5 metrelik en az 3 adet topraklama çubuğu ile irtibatlandırılır. Çubuk sayısını belirlemede topraklama ohm değeri baz alınır. Bu yüzden test klemensinden paratoner topraklaması ölçümü yapılır ve bu çıkan ölçüm 5 ohm'un altında iste paratoner tesisatının topraklama direnç değeri uygun demektir. Eğer 5 ohm seviyesi aşılmışsa, kazık eklenmelidir, ve bakır yeniden çekilmelidir. Çünkü paratoner tesisatında bakırın test klemensi dışında yekpare olması önemli bir husustur.

Aydoğan Mühendislik olarak paratoner kurulumunu; gerekli yönetmeliklere uyarak, uygun fiyat ve kalite politikasıyla yetkili mühendislerimiz ve mavi yakalı çalışma arkadaşlarımızla itina ile gerçekleştirmekteyiz. Paratoner kurulumunu tamamladıktan sonra 1 yıl geçerli olan paratoner koruma tesisatı diğer bir adıyla yıldırımdan korunma tesisatı raporunu sizlere teslim etmekteyiz.

Paratoner olan tesisleriniz için rapora ihtiyacınız olduğunda, yetkili mühendislerimize tesisatınızın kontrolünü yaptırtarak, serbest müşavir mühendis onaylı raporu sizlere 1 gün içerisinde teslim etmekteyiz.

Paratoner tesisatınızın durumunu kontrol ettirmek, yeni bir paratoner tesisatı yaptırmak, var olan paratoner tesisatınızın raporlanması ve paratonere dair her türlü bilgiyi almak için sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz.