Ankara Doğalgaz Topraklaması Montajı ve Ölçümü

Ankara Doğalgaz Topraklaması Montajı ve Ölçümü

Doğalgaz Topraklama Tesisatı Neden Bu kadar Önemlidir?

Doğalgaz borularının içerisindeki gaz tanecikleri, zamanla sürtünme nedeni ile bir statik elektrik meydana getirir. Bu meydana gelen statik elektrik topraklanarak deşarj edilmezse ark meydana gelebilir. Bu meydana gelebilecek olan ark patlamalara ve yangınlara neden olabilir. 

Bu Doğalgaz Topraklamasını Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Binaların kendi topraklama hatları var ise,doğalgaz hattı bu noktalardan çekilmelidir. Eğer ki doğalgaz topraklama hattı yok ise, önce binanın topraklaması gerçekleştirmeli akabinde doğalgaz hattı yine binanın bu topraklama hattından çekilmelidir.

Ankara'da doğalgaz tesisatlarına yapılan topraklama tesisatı ve bu topraklama tesisatının ölçülmesi Ankara Elektrik Mühendisleri Odası ( EMO ) 'na bağlı SMM mühendisler tarafından gerçekleştirilmeli ve yine Elektrik Mühendisleri Odası'nın hazırlamış olduğu formu dolduralarak yetkili kişilere teslim edilmelidir. Bu raporlar SMM mühendislere tahsis edilmiş mini barkodların raporlara ve yapılan doğalgaz topraklama hattının hemen yanıına yapıştırılması ile beraber, doğalgaz topraklama ölçümü raporları mühendisler odasınca sisteme kaydettirilip, bu barkod sistemleriyle erişimi rahatlıkça sağlanabilmektedir.