Doğalgaz-topraklaması-ölçümü

Doğalgaz Topraklaması ve Ölçümü

Doğalgaz topraklaması ve ölçümü diğer tüm topraklamalar gibi çok önemlidir. Doğalgaz borularında zamanla eskimeden kaynaklı statik elektrik birikmekte ve bu biriken statik elektrik sıfırlanmaz ise doğalgaz ile birleşim sonucundan can ve mal kaybına yol açabilecek olaylar ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden doğalgaz topraklama tesisatının montajı çok önemlidir.

Doğalgaz topraklama montajının düzgün bir şekilde yapılması ve doğalgaz topraklaması tesisatının yapımından sonra doğalgaz topraklama direnç değerinin ölçülmesi çok önemlidir. Doğalgaz topraklaması için kullanılacak olan kablo kesiti minimum 16 mm2 olmalıdır ve topraklama hattı binanın veya yapının topraklama hattı ile birleştirilmelidir. Eğer ki binada veya yapıda topraklama hattı bulunmuyor ise kazık yöntemi ile topraklama yapılır. Binanın topraklaması var ve topraklama direnç değeri standartların üzerinde ise yine kazık yöntemine başvurulur. Bu yöntem kullanıldığı zaman yine öncelik binanın toprağını güçlendirmek olmalıdır.

Doğalgaz topraklaması tesisatının yapımı sonucunda yetkili mühendisler tarafından kontrolü yapılmalı ve raporlanmalıdır. Raporlar üzerinde elektrik mühendisleri odası onaylı karekod bulunmalı ve ilgili barkod binaya yapıştırılmalıdır.